مطلع الفجر: شهدای شهرستان گیلانغرب
فایهای ویدویی
برای تبلیغات با ما هماهنگ فرمایید
مطلع الفجر: گیلانغرب من
10. دى 1398 - 10:51   |   کد مطلب: 112000
بررسی خسارت‌های بسته بودن یک مرز تجاری در غرب کشور؛
مردم گیلانغرب در انتظار کریسمس!
مطلع الفجر:مرز سومار که چهار ماه است به صورت یکطرفه از سوی طرف عراقی بسته شده با وعده‌های پی در پی برای بازگشایی این بار منتظر پایان تعطیلات سال نو میلادی در عراق است.

به گزارش مطلع الفجر،فقط دو هفته از رسمیت یافتن مرز سومار می‌گذشت که 28 مردادماه به صورت یکطرفه از سوی طرف عراقی بسته شد؛ مرزی که با رونقی که پیدا کرده بود، می‌رفت تا سال‌ها بعد جای پرویزخان -یکی از فعالترین پایانه‌های صادراتی کشور - را هم بگیرد.

بسته شدن این مرز که  سال گذشته حدود 60 هزار کامیون با یک میلیون تن کالا از طریق آن مبادله شد، خبر خوبی برای استان کرمانشاه نبود، زیرا بخش خصوصی و دولتی سرمایه‌گذاری بزرگی را در این مرز انجام داده و سومار پنجره ورود تجاری استان به بخش میانی و جنوب عراق شده بود.

بالافاصله پس از تعطیلی سومار، مثنی تمیمی استاندار دیالی عراق و هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در مرز سومار دیدار کردند و با تاکید بر تکمیل و تجهیز زیرساخت‌های این مرز بر ضرورت بازگشایی سریع آن تاکید کردند ولی این روند تاکنون چهار ماه می‌گذرد و هرازگاهی خبری از موافقت طرف عراقی برای بازگشایی اینمرز منتشر می‌شود، اما هنوز هم تعطیلی این مرز هر روز برای استان و کشور خسارت‌هایی در پی دارد.

بازگشایی بعد از تعطیلات سال نو میلادی

خلیل حیدری، مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز اظهار داشت: طرف عراقی اعلام کرد مرز سومار رسما دوباره بازگشایی شده، اما به لحاظ اینکه عراقی ها در تعطیلات میلادی هستند قرار است پس از تعطیلات بازگشایی شود.

وی افزود: علت بسته شدن مرز سومار مشخص نیست و مبنای آن مشکلات داخلی کشور عراق است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه بیان کرد: بسته شدن مرز سومار در حوزه تجارت اثرات منفی برجای گذاشته هرچند بخشی از اجناس و کالاها مربوط به خروجی سومار از مرز پرویزخان و بخشی دیگر از مهران خارج شد اما از لحاظ تسهیل، مرز سومار نزدیک تر است و خروج کالای ایرانی از دیگر مرزها هزینه های حمل را برای تجار افزایش می دهد.

حیدری خاطرنشان کرد: به دنبال بسته شدن مرز سومار، مردم گیلانغرب مدتی بیکار شدند و تجارت از سوی طرف عراقی در اقلیم کردستان و بعضی مواقع از مرزهای جنوبی انجام شد.

منتظر بازگشایی مرز سومار در روز یازدهم دی ماه هستیم

کوروش محمودیان، فرماندار گیلانغرب در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز اظهار داشت: طرف عراقی ظرف سه چهار روز گذشته با بازگشایی بازارچه مرزی سومار موافقت کردند اما این بازگشایی بعداز تعطیلات سال میلادی جدید صورت می گیرد.

وی افزود: طرف عراقی به صورت یک جانبه تصمیم به بازگشایی مرز سومار گرفته و در این راستا جلسه ای با حضور رئیس گمرکات عراق و استاندار دیاله برگزار شد و زمان بازگشایی مرز سومار از ابتدای سال جدید میلادی تعیین شد.

فرماندار گیلانغرب با بیان اینکه منتظر بازگشایی مرز سومار در روز یازدهم دی ماه هستیم، گفت: منتظر هستیم تا روز موعود فرا رسد امیدواریم مشکلی ایجاد نشود.

محمودیان عنوان کرد: طرف عراقی علتهای زیادی را برای بسته شدن مرز سومار مطرح کردند از جمله وجود نابه سامانی در مرز، آماده نبودن زیر ساخت، عدم امکان نصب گیت همچنین ادعا داشتند برخی اقلام تاریخ مصرف گذشته بودند که البته مدرکی نداشتند با این حال دلیل اصلی فشار آمریکایی ها بود که طرف عراقی بازار را تعطیل کند.

وی گفت: همچنین طرف عراقی خواستار ایجاد سکوی بار انداز در نقطه صفر مرزی شده تا کامیون ها وارد خاک همدیگر نشوند و بنا است از اول سال میلادی فعالیت در مرز سومار به این گونه از سر گرفته شود.

فرماندار گیلانغرب از فعالیت 400 کارگر و همچنین شمار زیادی تاجر در مرز سومار خبر داد و بیان کرد: فعالیت در مرز سومار در حال انجام است و بعد از تعطیلات سال جدید میلادی تجارت انجام می شود.

با این حال باید منتظر ماند و دید سرانجام این وعده به کجا کشیده می‌شود؛ به هر حال آنهایی هم که با تعلل در ایجاد زیرساختهای مورد نظر طرف عراقی موجب بسته شدن چند ماهه این مرز و وارد شدن خسارت به مردم و تجار شدند باید پاسخگو باشند.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما

آخرین اخبار